3 Mayıs 2007 Perşembe

Biraz da Elişi :)
Bu modelden o kadar çok şal ördümki sayısını bilemiyorum. Kendime, kardeşlerime, anneme, kuzenlerime. Bu kahverengi ve kırmızıyı kendime ördüm çok şık oldu. Nihayet bu gün bitti eğer vakit ayırabilirsem tam 3 günde yapıyorum.
Daha öreceğim siyah ve beyaz renklerim var kuzenime.Onlarıda bitirince sizlerle paylaşacağım. Model hep aynı ama ip ve şiş numarasının değişikliği modeli çok farklı yapıyor. İnce, kalın her ipten çok güzel oluyor.
Yapılışı: Hep tek sayı başlanıyor. Ben üçgen şal ördüğüm için 3 ilmek ile başladım ve artırarak ilerledim. İlk baştaki ilmeği her zaman örmeden boş alıyoruz sonra bir artırıp bir kesiyoruz son iki ilmek kalınca artırıp kesme işlemini iki defa yapıyoruz. Yani 3 ilmek ile başladık. İlk ilmeği aldık bir defa şişe doladık (arttı) iki ilmeği bir ördük (kestik) ördükten sonra şişten çıkarmayıp tekrar artırıp tekrar kesiyoruz. Her zaman son iki ilmekte aynı işlemi 2 dafa yapınca her sırada artmış oluyor ve üçgen şeklinde büyüyor. Çok zevkle ve kolay örülüyor. İsterseniz düz etol şeklindede örebilirsiniz ben öylede ördüm ondada tek sayı ile başlayıp her sırada artırıp keserek aynı şekilde örebilirsiniz. Tabi bunda son ilmekte artırmak yok düz örüyoruz.