9 Haziran 2007 Cumartesi

Kemalpaşa Festival Birincisi Kirazlar


Bu kirazlar Kemalpaşa Kiraz Festivalinde birinci gelmiş:)

Eşim Kemalpaşa'da çalıştığı kirazı her yıl bol bol ve en güzellerini yiyoruz. Bende baktım ki arkadaşlarım çilekli pastalar yapıyor kiraz ile deneyim dedim sonuçta güzel oldu.


Kirazlı pastayı arkadaşım Tülin için yaptım. Hazır kek ile pratik bir pasta oldu birkaç kirazı pudingin içine rendeledim ve kırmızı krema elde ettim. Üzerini kiraz ve muz ile süsleyip kıvamını biraz geciktirdiğim:( jöle ile kapattım. Görüntü biraz pürüzlü olsada lezzetli bir pasta olmuştu.

Yaz günleri akşam yemeğinin yanında çok iyi olan patates cacığını komşumdan öğrendim. İkinci defa yapıyorum evde çok beğenildi. Tavsiye ederim.
Yapılışı ise çok kolay; 3 patatesi haşlayıp rendeledim içerisine 1 adet salatalık ve 1 demet dereotu doğrayıp yoğurt ile karıştırdım ve tuz ilave ettim isteğe bağlı sarımsakda konulabilir.
Tava Böreği bir çok arkadaşımın sayfasında rastladığım ve hep yapmak istediğim bir çşitti bu sabaha kısmetmiş çok kolay ve lezzetli oldu.
Malzemeler:
2 yufka
1 su bardağı süt
yarım su bardağından biraz az sıvı yağ
İçine ise ben peynir ve patatesli yaptım
Yapılışı:
Tavayı biraz yağlayıp 1. yufkayı tüm seriyoruz süt ve yağ ile ıslattıktan sonra yarım yufkayı da serip ıslattıktan sonra içini koydum diğer kalan yarım yufkayıda aynı şekilde yaptıktan sonra tavanın kenarlarındaki birinci yufkayı bohça biçiminde kapatıyoruz üzerine de kalan sütlü yağı sürüp kısık ateşte pişiriyoruz.