17 Kasım 2007 Cumartesi

YE # 28 GELENEKSEL KIŞ HAZIRLIKLARI

Posted by Picasa
PATLICAN, FASULYE, BEZELYE, BARBUNYA, SALAMURA YAPRAK,
SALATALIK TURŞUSU, DOMATES, BİBERLER
Patlıcanları, fırında közleyeyip soğuduktan sonra poşetleyip buzluğa kaldırıyorum. Kışın Salata, hünkar beğendi yaparak kullanıyorum. Birde eşim kızartma yemediği için karnıyarık yemeğini de közlenmiş patlıcan ile yapıyorum. Aslında hem hafif hemde daha sağlıklı oluyor.
Fasulyeleri, yemeklik şekilde hazırladıktan sonra miktarına göre tencereye yağ koyarak fasulyeleri biraz kavuruyorum 5 dak. kadar biraz tuz ve domates rendesi ekleyerekkarıştırmaya devam ediyorum fasulyelerin rengi biraz sararınca ocağı kapatıp soğumaya bırakıyorum. Soğuduktan sonra poşetleyerek buzluğa kaldırıyorum. Kışın fasulye pişirirken etini soğanını kavurup fasulyeyi ekleyerek yemeğimiz pişmeye hazır oluyor.

Bezelyeleri ve Barbunyaları, ayıkladıktan sonra poşetleyip kaldırıyorum. Kullanacağım zaman dolaptan çıkarıp beklemeden yıkayarak kullanıyorum.

Salamura Yaprak, Bu yıl ilk defa annem yanımda olmadığı için kendim salamura yaprak hazırladım. Yaprakları 6'şar tane üst üste koyarak en sonuncunun üzerine kalın tuzdan bir yemek kaşığı ekleyerek ikiye katladım ve bu şekilde plastik kaba sıraladım birinci sıra dolunca bir avuç tuzu üzerine serptim, aynı işlemi her kat için yaparak kabı dolana kadar yaptım. Kapağını sıkıca kapatıp bir gün beklettim ertesi güne biraz sulanmış ve yapraklar sararmıştı. Yaprakların üzerine gelinceye kadar su doldurup kapağını kapattım. Serin bir yerde kış için bekletiyorum.

Salatalık Turşusu; Geçtiğimiz yıl çok çeşitli turşu yapmıştım ama bu yıl nedense bir fırsat olmadı. Sadece salatalık turşusu yapabildim. Salatalıkları yıkayarak şişelere doldurdum. Tuzunu ise ayarlamak için gerekli suya bir başka kabın içinde tuz ekleyerek tadına bakıyorum yemek tuzundan fazla ayarda olması yeterli oluyor. Tuzlu suyu ve 1 su bardağı sirkeyi salatalıkların üzerine ekleyip kapağını kapatıyorum.

Domatesleri, iki şekilde kış için hazırladım. Birincisi kabuklarını soyarak yemeklik şekilde doğradım ve poşetleyip buzluğa kaldırdım. İkincisi ise domatesleri robottan geçirip 10dak. kaynattım biraz tuz ve biraz zeytinyağı ekleyerek 1 - 2 dak. daha kaynatıp ocağı kapattım sıcak sıcak kavonozlara doldurup kapaklarını ( kaynatılmış sıcak kapakları) kapattım ve ters çevirerek soğumaya bıraktım, soğuduktan sonra her hangi bir yerde uzun süre saklanabiliyor.

Biberleri, küçük küçük yemeklik doğrayıp minik poşetleyip buzluğa koydum. Küçük Acı biberleri ise bir tencereye koyarak az zeytinyağında kavurarak üzerine bol domates rendesi ekleyip pişirdim, sıcak olarak kavonoza doldurdum. Bol domates olursa acısını biraz azaltıyor az acı sevenler için yemeklerin yanında çok güzel oluyor tavsiye ederim:) Dolmalık biberleri ise içlerini temizleyip poşetledim dolaba kaldırdım dolma yapacağım zaman yıkayarak kullanıyorum.