18 Ağustos 2008 Pazartesi

Milföy ve Yufkalı Börek

Birazcık önceki yayınladığım Mantı tepsisinden bahsedeyim :) Bu güzel mantıyı Ankara'ya gittiğimizde kayınvalidemin eski komşularından bir teyze hazırlayıp bize ikram etti. Kayseri'li teyze bu mantının tepsi mantısı olduğunu ve bu şekilde açık yapıldığını anlattı. Bu tepsi içerisinde kenarlarına ve ortasına tereyağ parçaları koyarak ocakta altları kızarması için çevire çevire pişirdi, üzerine yavaş yavaş kaynamış su ekleyerek düzenini bozmadan haşladı ve bu güzel tepsi masaya bu şekilde geldi tabaklarımıza alıp yoğurt ve sosu ile afiyetle yedik. Çok üzgünüm masaya geldikten sonraki anını servis ve yeme telaşlarından dolayı görüntülemeyi unutmuşum:) Çok nefisti ellerine sağlık teyzeciğim.

Böreği ise bu sabah iş yerindeki arkadaşlarım için yaptım. Uzun zamandır aklımdaydı bu tarifi yapmak bu güne kısmet oldu. Bir çok arkadaşımın sayfasında görüyordum bu böreği hem milföy hem yufka kullanılarak yapılıyor. Tarifler sadece yufka ile hazırlanıp en üstte milföy ile kapatılmıştı. Ben hem tabanda hemde üstte olursa daha iyi olacağını düşünüp denedim çok güzel bir börek oldu tarifden memnun kaldım.
Akşamdan hazırladım ve sabah erken işe gitmeden pişirdim. Bekletmek Yufkaların iyice ıslanmasını sağladığı için daha iyi oluyor.
İşe götürdüğümde arkadaşlarıma sıcak sıcak ikram ettim afiyetle yedik.
Arkadaşlarım tarafından da beğenildi. Tabiki ben de memnun oldum:)
Denemenizi tavsiye ederim hem kolay hemde su böreği tadındaydı. Tarifi ise:)
Malzemeler;
12 kare milföy
3 adet yufka
İçine ;
Lor
Maydanoz
Üzeri için;
1 şişe soda
Yarım su bardağı süt
Yarım su bardağından biraz az zeytinyağı
1 yumurta biraz tuz.
Yağılışı; Soda, süt, yağ, yumurta ve tuzu kiyice karıştırıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye 6 kare milföy hamurunu birazcık uzatarak tepsi ölçüsünde birleştirerek seriyoruz. Üzerine 1,5 yufkayı parçalayarak serip biraz hazırladığımız karışım ile ıslatıyoruz, peynir ve maydanozdan hazırladığımız içini koyduktan sonra üzerine tekrar yufkaları serip yine aynı şekilde malzemeden üzerine sürüp kalan 6 parça milföyleri birleştirerek en üste seriyoruz ve istediğimiz şekilde kesiyoruz kalan malzemeyi kestikten sonra her yerine gelmesini sağlayarak döküyoruz ve bekletiyoruz. (ben vaktim çok olduğu için çok beklettim ama netteki tariflerde yarım saat bekletenler ve hiç bekletmeden pişirenler vardı seçim sizin) Ve böreğimizi 200 derecede pişiriyoruz.
Hepinize iyi haftalar...