24 Eylül 2008 Çarşamba

KONYA'NIN YOĞURT ÇORBASI

Bu çorbanın resmini daha önce bir iftar davetimde sizlerle paylaşmıtım. Tarifini ise eklemek arkadaşım Emel sayesinde bu güne kısmetmiş. Tarifi eklemek benim içinde iyi oldu ölçüleri ile burada toplamayı seviyorum, arada bir de karıştırınca açıp buradan bakıyorum. Sizler içinde son iftarlarınıza değişik bir çorba olabilir.
Malzemeler;
6 yemek kaşığı süzme yoğurt
1 kaşık un
1 yumurta
5 su bardağı su
2 çay bardağı pirinç
1,5 yemek kaşığı tereyağ
tuz,nane, pulbiber
Yapılışı; Yoğurt, un, yumurta, ve suyu tencerede karıştırıp kaynayana kadar karıştırarak (kaynamadan karıştırmayı bırakırsak yoğurt kesilebilir) pişiriyoruz. Kaynadıktan sonra pirinci ve tuzu (tuzu pişme işlemi sırasında eklememizin sebebide yoğurtu ekşitmemesidir.)ilave edip yine arada bir karıştırıyoruz. Pirinçler piştiğinde çorbamız hazırdır.
Üzeri için ise; tereyağını tavada eritip kızardıktan sonra nane ve (isteğe bağlı) kırmızı pul biber ile çorbamıza ilave ediyoruz.
Yoğurt çorbası Konya'nın meşhur düğün çorbalarından birincisidir ikincisi ise aşağıda gördüğünüz resimdeki Bamya çorbasıdır. Bamya çorbasınında tarifini daha önce sizlerle paylaşmıştım tekrar tarifini görmek isterseniz. Burada.

BAMYA ÇORBASI


Hepinize Sevgiler...