24 Haziran 2015 Çarşamba

EGEM UN İLE 3-2-1 POĞAÇA


8. İzmir Yemek Blogu Yazarları toplantımızın Sponsorlarından olan Egem Unu toplantıda daha yakından tanıdık. Hiç bir katkı maddesi içermemesi,  doğal beslenme çabasını daha çok gösterdiğimiz şu günlerde mutfağımızda baş köşeyi aldı. Artık öyle bir zamandayız ki yiyeceklerimizin bir çoğunu evde kendimiz yapsak da  içine koyduğumuz malzemelerinde doğalını arıyoruz.
Toplantıda Egem Un yetkilisinin verdiği bilgiye göre;
Egem Geleneksel Buğday Unu benzerlerinden farklı olarak katkı maddesi içermez. Türkiye'nin ve dünyanın kaliteli buğdaylarının,katkı maddesine gerek duymayacak kadar özel  olarak harmanlanması sonucu elde edilmiş hoş aromalı, lezzetli bir undur.
Egem geleneksel un benzerlerinden farklı olarak katkısız üretilmektedir. Türk Gısa Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliğine göre tanımlanmış katkı maddelerini içermemekle birlikte, kullanımına izin verilen E300 kodlu Askorbik Asit 'de kullanılmamaktadır.
Egem Unun diğer ürünlerini görmek ve ürünler hakkında bilgi almak isterseniz.
http://www.egemun.com/   sitesini inceleyebilirsiniz.
İşte hiç düşünmeden pastalarda, böreklerde , keklerde ve un gereken herşey de  kullanabileceğimiz Katkısız Egem Un :) Lezzeti de bir harika ben beğendim. Sizlerin de beğeneceğinden eminim, deneyin kesinlikle memnun kalacaksınız. 
 
 Ben ilk denememi 3-2-1 Poğaça ile yaptım. Hemen tarife geçiyorum.

Malzemeler;
 • 3 Paket kabartma tozu
 • 2 su bardağı yoğurt
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • Bir tatlı kaşığı tuz 
 • Alabildiği kadar un.
Üzeri için;
 • Galeta unu
 
Yapılışı ;
 • Yağ ve yoğurtu yoğurma kabımızda karıştırın.
 • Unu , Kabartma tozlarını ve tuzu ilave edip yoğurun.
 • Biraz yumuşak bir hamur hazırlayın. (Şekil verirken ele yapışıyor 1-2 damla yağ ile elinize yapışmasını önleyebilrisiniz)
 • Hamurdan parçalar koparıp içini koyarak yuvarlayın. İçini isteğinize bağlı patatesli , peynirli yapabilirsiniz.
 • Yuvarladığımız poğaçaları galeta ununa bulayıp tepsiye sıralayınız.
 • 200 derecede pişiriniz.

Egem Unun bizim ile paylaştığı bilmemiz gereken bu bilgileri bende sizlerle paylaşmak istedim.
 
Gıda katkı maddeleri ne işe yarar?
 
Katkı maddeleri kullanım nedenlerine göre sınıflandırılırlar. Bu sınıfların başlıcaları; gıda koruyucular, oksitlenme önleyiciler, kıvam vericiler, renk düzenleyici ve lezzet artırıcılar, topaklanma önleyiciler olarak özetlenebilir.
 
Koruyucular ürünlerin bakteri, küf, maya, hava ve mantar gibi etkenlerden bozulmalarını önlemek için kullanılır. Hastalık yapabilecek bazı bakterilerin ürün içinde oluşmasını engeller. Oksitlenmeyi önleyici bazı katkılar da üründe bulunan yağın havayla teması sırasında oluşabilecek acımsı tadın oluşmasını engeller. Bir çok ürünün içeriğinde bulunan askorbik asit aslında C vitaminidir ve ürünün renginin korunmasına yarar. Kıvam verici olarak adlandırılan katkı maddeleri pişme sırasında ürünün yapı kazanmasını sağlar. Evimizde pasta, kek yaparken kullandığmız kabartma tozu da bu katkılardan bir tanesidir. Ürünlerin homojen yapıda olmasını sağlayan fosfat, fosforik asit kökenlidir. Fosfor ise bütün canlılarda bulunan bir mineral olup, hem beslenme hem de vücudun diğer fonksiyonları için önemlidir.
 
Gıda katkı maddelerinin ne gibi bir zararı olabilir?
 
Gıda katkı maddeleri kimi zaman art niyetli üreticiler tarafından daha ekonomik ürün yapmak, kimi zaman kalitesiz hammaddeyi ve üretimde hijyenik olmayan yöntemlerin kullanımını maskelemek amacıyla kontrolsüzce kullanılabilir. Bu durumda ürünün besleyici değeri azalmış ve tüketici de aldatılmış olur.
 
Katkısız ürün nedir?
Katkısız ürün, endüstriyel ortamda işlenmiş gıdaların, tamamen ev mutfaklarında kullanılan malzemelerle üretilmiş ürünlerdir.
Bir ürünün katkısız olup olmadığını nasıl anlarsınız?
Egem ürünlerinin ambalajlarında ilgili ürünün içinde ne bulunduğu ve ne bulunmadığı açık olarak belirtilmektedir. Ambalajın ön yüzünde “Katkısız” logosu bulunan tüm ürünümüz tamamen katkısız hazırlanmıştır.
Katkısız ürünlerde bir önceki ürünlere göre hangi içerikler bulunmaz?
Katkısız ürünlerde yönetmeliklerde müsadeli olsalar da “E” kodlu hiçbir katkı malzemesi bulunmaz.
 
Sağlıklı Günler...
Selcen ŞENOCAK