20 Mart 2017 Pazartesi

CALİFORNİA WALNUTS VE ELİF KORKMAZEL İLE CEVİZ ETKİNLİĞİ HİLTON - İZMİR

Merhaba Sevgili okuyucularım;

California Walnuts Ceviz sponsorluğunda İzmir'li Bloggerlar , Sevgili Elif Korkmazel ve Diyetisyen İpek Ağca ile Hiltonda çok faydalı bir etkinlikte birlikteydik.
Cevizin sağlığımıza çok faydalı olduğunu bilerek çok tüketmeye çalışırken California Walnuts cevizin önemini bizlere bir kere daha hatırlattı ve en ince ayrıntılarına kadar bilgilendirdi....
Hastalıklara karşı çok sağlam direnç gösteren cevizi mutlaka her gün kendi avuç içimiz kadar tüketmeliyiz.

Artık cevizi evlerimizde sadece tatlılarda kullanmakla kalmıyoruz gözlemede, salatada, kahvaltıda ve bazı yemeklerimizde bol bol tüketiyoruz.
Hiltondaki toplantımızda Diyetisyen İpek Ağca 'dan ve California Walnuts Cevizin  yetkililerinden   değerli bilgilerini aldıktan sonra Sevgili Elif Korkmazel' de bizlere tam diyetlik bol cevizli , hurmalı toplar yaptı.
KALP SAĞLIĞI İÇİN CEVİZ
Her gün 28 g ceviz tüketmenin kalp-damar sağlığı açısından ciddi faydalar getirdiği birçok çalışmada bildirilmiştir. Bu faydalar toplam kolesterolün düşürülmesi, LDL “kötü” kolesterolün düşürülmesi ve endotelyal hücre işlevinin geliştirilmesi olarak sayılabilir. Endotelyal hücreler, kalbe giden atardamarları kaplayan hücrelerdir.
KİLO YÖNETİMİ İÇİN CEVİZ
Yüksek oranda “lif” içeren ceviz, tokluk hissi vermekte ve başarılı kilo yönetiminde çok önemli bir etken olan aşırı yeme davranışının önüne geçebilmektedir.
KEMİK SAĞLIĞI İÇİN CEVİZ
Klinik araştırmalara göre, bir esas Omega-3 yağ asidi olarak bilinen ALA açısından zengin olan ceviz, kemik yıkımını azaltarak iskelet sistemi için fayda sağlamaktadır. Ceviz, Omega-3 açısından besin değeri en yüksek tam gıda kaynaklarından biri olması ile eşsizdir.
CEVİZ VE ANTİOKSİDANLAR
Cevizde selenyum, melatonin, gamma-tokoferol (E vitamininin bir formu) ve çeşitli polifenoller dahil olmak üzere birçok antioksidan vardır. 2006 yılında 1113 gıdayla gerçekleştirilen bir çalışmada, cevizin antioksidan içeriği açısından böğürtlenden sonra ikinci sırada olduğu ortaya koyulmuştur.
BİLİŞSEL SAĞLIK İÇİN CEVİZ
British Journal of Nutrition (İngiliz Beslenme Dergisi) yayınında yer alan bir araştırmada, cevizin laboratuvar hayvanlarının bilişsel işlevini iyileştirdiği ortaya koyulmuştur. Araştırmacılar, cevizin yaşla bağlantılı serbest radikalleri azaltarak ve sinir iletişimini ve yeni sinir gelişimini destekleyerek beyni koruyabildiğini tespit etmiştir.
TİP 2 DİYABET İÇİN CEVİZ
European Journal of Clinical Nutrition’da (Avrupa Klinik Beslenme Dergisi) yayımlanan bir çalışmada, Tip 2 Diyabet hastası olan kişilerin günlük beslenme düzenlerine ceviz eklenmesinin yararlı olabileceği ortaya koyulmuştur. Çalışma kapsamında günde 28 g ceviz alan yetişkinlerin kan yağı düzeylerinde iyileşme gözlemlenmiştir.

Kaliforniya Üniversitesi tarafından ceviz tüketimi konusunda şimdiye kadar yapılan en geniş çaplı araştırma sonucuna göre; günde bir avuç ceviz hafızayı güçlendiriyor.

Hyunsook Kim, Wallace Yokoyama ve Paul Davis tarafından gerçekleştirilen ve Journal of Medicinal Food dergisinin Aralık 2014 çevrimiçi sayısında yayınlanan çalışma, cevizin sağlığa yararlarıyla ilgili geçmişte elde edilen, kansere bağlı ölüm riskini azaltabileceğine işaret eden bulguları güçlendiriyor. Projenin başında yer alan bilim adamı Paul Davis bu çalışmanın, insanları beslenmelerine cevizi dâhil etmeleri yönünde teşvik edilmeleri için diyet tavsiyelerinin yeniden değerlendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu gösterdiğini ifade etti. Ayrıca çalışmada, cevizin kanser gelişimiyle ilişkilendirilen bir dizi mekanizma üzerinde, kanserli hücrelerin büyüyüp yayılmasını güçleştirerek, olumlu etkide bulunduğun ortaya çıkarıldığına da dikkat çekti.Davis sözlerine şunları ekledi; “Ayrıca, kolesterolün azaltılması kanser hücrelerinin hızla büyümelerine yetecek kadar kolesterol alamayabilecekleri anlamına geliyor.”
Bu güzel etkinlikte bizleri ağırlayacan Hilton'a da cok teşekkür ederim. Yemekler harikaydı.
Neler mi ? Vardı 😉
Türk Meze Tabağı...
 
Fırında Dilimlenmiş Dana Antrikot ,Taze Sebzeler eşliğinde Mantar Soslu...
Gavurdağ Salata...
Cevizli Turta, Çikolatalı Dondurma ve Frambuaz Sos ile...
Tüm organizasyon için Californiya Walnuts Commission Firma yetkillerine , Sevgili Elif Korkmazel' e ve Promedia Yetkililerine davetleri ve yakın ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.
Ayrıntılı bilgilere 
internet adresinden ulaşabilirsiniz.
18.03.2017
Başka etkinliklerde görüşmek üzere,
Sevgiler...
Selcen ŞENOCAK