19 Mart 2017 Pazar

SACK NO 25 ALSANCAK / İZMİR

Sevgili Lezzet severler Cumartesi günü çok gezdik demiştim işte öğleden sonra keyfimize Alsancak' ta yeni açılan SACK NO 25 'de devam ediyoruz.

Birbirinden güzel kahveleri mekanın güzelliği ve mis gibi kahve kokusunda hayran bir şekilde içtik.
Kahve ne lezzetli bir şey birde içerken yanımızda sevdiklerimiz var ise daha da bir tatlanıyor. Kahvesiz asla diyoruz :)
Mekan sahibi Tufan bey hem mekanını tanıtırken hem de bizlere  Sack No 25 'in isim hikayesini anlattı... Çok güzel ve etkileyici bir hikayesi var 

Campell Signac (1687 - 1732)
16. yüzyılın din savaşları ve 1648 ayaklanmalarından sonra XIV. Louis (1638 - 1715) 'in tahta çıkması ile saldırgan ve yayılmacı bir politikayla kıtalar arası ticaretin merkezi haline gelen Fransa'da Prisca isimli ticari geminin kaptanıdır.
Bu günkü adıyla Marsilya Vieux Port (Eski Liman) 'da kiremit atölyesi işleten bir ailenin en küçük oğlu olarak büyüyen Campell Signac, bulunduğu bölgenin de cezbediciliği ile denizciliğe merak salmış ve babasının da desteği ile dönemin başarılı kaptanı Gustave Adolphe'in mürettebatına katılmıştır.
XIV. Louis' in kurduğu sömürge imparatorluğu döneminde orduda 2. kaptan olarak birçok başarıya imza atan Campell Signac 1. kaptanlığa kadar yükselmiş ve Fransız monarşisinin
sert tutumuna daha fazla hizmet etmek istemeyerek ordudan ayrılmıştır.
Ordudan ayrıldıktan sonra Presca isimli 17 metrelik karavela  ile ticari hayatına başlamıştır. Kıtalar arası çeşitli ürünlerin ticaretini yapan Signac, 1732 yılında Atlantik açıklarında yakalandığı fırtınada Presca’nın batmasıyla tüm mürettabatını ve hayatını kaybetmiştir.
Kaptan Signac’ın yaptığı  son seferin rotası ve amacı tam olarak bilinmemekle birlikte 25. çuvalın peşinden gittiği yönünde rivayetler vardır.

İşte bu çuval Tufan beylerde :) en lezzetli kahveler burada ...

Biz de önce shphon demleme yöntemi ile demlenen  Colombia El Tolima  kahvelerimizi içtik.
Colombia El Tolima Hibiskus ve Kırmızı meyveler aromalı ve İsveç çikolatası kokusunda bir kahve...
Shphon demleme ise , Kagıt filtre kullanılmadan berrak, içimi hoş ve güçlü aromalı bir kahve elde edilmektedir. Sıcak suyun alttaki cam tüpten vakum yoluyla yukarıdaki haznede kahve ile buluşması ve demlendikten sonra alt hazneye süzülmesi ile elde edilir.

Sonrasında ise kahve keyfimize değişik lezzetlerle devam ettik.
Ben Latte tercih ettim.
Cortado...
Zebra Mocha...
Flat White...
Mint Mocha...

Bu lezzetli kahveler için Tayfun beye ve Sack No 25 çalışanlarına çok teşekkür ederiz, herşey çok güzeldi...
Campell Signac'ın hikayesi İzmir Alsancak'da sonlanıyor. Gerçek Kahve'nin keyfine Sack No25'de vararak Dünya kahvelerini tatmak, Birbirinden leziz dünya lezzetlerini denemek için sizleri bekliyor. 
Sizlerde  ister kahvaltıya ister kahveye gidip arkadaşlarınız ile güzel ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. 

Adresimiz
Atatürk Caddesi, No 330/A 
Alsancak, Konak, İzmir
0 232 464 04 96
Yeni mekanlarda görüşmek dileğiyle,
Sevgilerimle...
Selcen ŞENOCAK